Gölyazı, kültür turizmine kazandırılacak

 

Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü, Nilüfer Belediyesi ve Bursa Müze Müdürlüğü öncülüğünde yürütülen çalışmaların sonunda Gölyazı, kültür turizminin uğrak noktalarından biri haline gelecek.

Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru ve Genel Sekreter Prof. Dr. İsmail Sağlam, üniversite öncülüğünde yürütülen arkeolojik çalışma bölgelerini ziyaret ediyor. Yönetim, ilk ziyaretlerini Gölyazı’da devam eden temizlik, çevre düzenlemesi ve arkeopark projesi çalışmalarının yürütüldüğü arkeolojik alana yaptı.

Gölyazı Mahallesi’nde Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahin’in danışmanlığında devam eden arkeolojik çalışma alanını ziyaret eden üniversite yöneticileri, ziyaret esnasında havadan görüntüleme çalışmalarına da katılarak detaylı bilgi aldılar.

GÖLYAZI HALKININ YENİ GELİR KAYNAĞI OLACAK

Ziyaretçilere çalışmalar bölge ve çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan UÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahin: “Gölyazı aynı zamanda tarihi eserleri ile de çok önemlidir. Yerleşimin altında bulunan antik kent Apollonia am Rhyndakos (Kocasu’nun Ynındaki Apollonia) olarak literatüre geçmiştir. İlk olarak İ.Ö. 5. yüzyıl olarak düşünülse de genel kanı İ.Ö. 2. yüzyılın ortalarına doğru kurulmuş olduğudur. 2016 yılı çalışmaları antik kente de ismini veren Apollon’un tapınağının bulunduğu Kız Ada üzerinde başlamıştır. Kıyıdan 1 km açıkta yer alan Ada üzerinde Apollon’a ait bir mabedin bulunduğu bilinmektedir. Kalıntıların ilk çizimleri 1800’lü yıllarda burayı ziyaret eden Fransız gezginler M.P. Le Bas – S. Reinach tarafından yapılmıştır. Bunun dışında tapınak ve kutsal alanla ilgili günümüze ulaşan herhangi bir bilgi ve belge bulunmaktadır. Günümüze kadar yuğun bitki örtüsü altında kalan ada, tarihinde ilk defa Arkeoloji Bölümü tarafından geliştirilen proje ile kapsamlı bir şekilde otlardan temizlenmeye başlamıştır. Ot temizliğinden sonra, çevre düzenlemesi yapılarak Ada’nın kültür turizmine kazandırılması hedeflenmektedir. Proje hayata geçirilebilirse Üniversite-Toplum Projesi kapsamında, Gölyazı’da yaşayan balıkçılara, balık avının yasak olduğu sezonlarda yeni bir gelir kapısı aralanmış olacaktır” şeklinde açıklamalarda bulundu.